Министър Гуцанов и външният министър на Великобритания стартираха глобална кампания за равен старт на всички деца
Следвайте " Гласове " в Телеграм и Инстаграм
„ Няма нищо по-важно от децата. Трябва да има еднакъв старт за всички деца и за това би трябвало да работим всички институции “, съобщи министърът на труда и обществената политика Борислав Гуцанов при стартирането на световна акция, ориентирана към правото на всяко дете да пораства в фамилна среда. Тя се реализира по самодейност на държавното управление на Англия, а България е определена за нейното начало поради извънредно сполучливия опит в деинституционализацията на грижата за децата.
Министър Гуцанов и заместник-министърът на труда и обществената политика Наталия Ефремова участваха в оповестяването на старта на акцията. Тя беше открита в Центъра за ранно детско развиване на Фондация „ За нашите деца “ в София от външните министри на Англия Дейвид Лами и на България Георг Георгиев. В самодейността се включи и английският дипломат у нас Натаниел Копси.
Министър Гуцанов съобщи, че днешното събитие е допустимо най-хубавото начало на мандата му като обществен министър. „ Искам да благодаря на родителите, на приемните фамилии и на всички институции, които са работили до момента, с цел да стане допустима тази смяна “, добави още той.
Реформата за деинституционализацията на грижата за деца у нас, която се извършва поредно и целеустремено извънредно като държавна политика, започва през 2010 година Тя дава превес на грижата за децата в фамилна среда и задачата ѝ е в края на 2025 година в България да няма институционална грижа за деца. В началото на промяната съвсем 7600 деца се отглеждаха в 137 институции. Днес работят единствено три дома за медико-социални грижи със 104 деца в тях. Единствената причина тези домове да не са закрити към момента е, че в тях са настанени деца с голям брой увреждания. За тях би трябвало да бъде обезпечена среда, предоставяща съответни за положението им грижи, която към сегашния миг не може да им бъде обезпечена вкъщи или посредством друга услуга.
Към края на ноември 2024 година децата, настанени в фамилии на родственици или близки или в приемни фамилии, са 5350, а в обществени услуги от резидентен вид, които оферират грижа в среда, близки до фамилната, са под 3000. Трикратно са се нараснали обществените услуги за поддръжка на децата и фамилиите – от 241 през 2010 година до 759 в края на ноември 2024 година В тях поддръжка получават повече 20 600 деца и фамилии.
Няма нищо по-важно от децата. Трябва да има еднакъв старт за всички деца и за това би трябвало да работим всички институции. Днес се включих в стартирането на световна акция, ориентирана към правото на всяко дете да пораства в фамилна среда. Тя се реализира по самодейност на държавното управление на Англия, а България е определена за нейното начало поради извънредно сполучливия опит в деинституционализацията на грижата за децата.
Откриването се състоя в Центъра за ранно детско развиване на Фондация „ За нашите деца “ в София, а присъединяване взеха и външните министри на Англия Дейвид Лами и на България Георг Георгиев. В самодейността се включи и английският дипломат у нас Натаниел Копси.
Това събитие беше допустимо най-хубавото начало на мандата ми като обществен министър. Благодарих особено на родителите, на приемните фамилии и на всички институции, които работиха досега, с цел да стане допустима смяната в грижата за децата.
Деинституционализацията на грижата за деца у нас започва през 2010 година, а задачата е в края на 2025 година в България да няма институционална грижа за деца. В началото й съвсем 7600 деца се отглеждаха в 137 институции. Днес работят единствено три дома за медико-социални грижи със 104 деца в тях. Единствената причина тези домове да не са закрити към момента е, че в тях са настанени деца с голям брой увреждания.
Към края на ноември 2024 година децата, настанени в фамилии на родственици или близки или в приемни фамилии, са 5350, а в обществени услуги от резидентен вид, които оферират грижа в среда, близки до фамилната, са под 3000. Трикратно са се нараснали обществените услуги за поддръжка на децата и фамилиите – от 241 през 2010 година до 759 в края на ноември 2024 година В тях поддръжка получават повече 20 600 деца и фамилии.
Обединеното кралство ще оглавява нов световен алианс, в партньорство с България, насърчаващ устойчива и дълготрайна промяна на обществените грижи за децата по света, пишат от Фондация " За нашите деца ". Шест страни от четири континента към този момент са се присъединили в този съюз и са поели ангажимент да ускорят напредъка си по този въпрос. Сред сътрудниците на самодейността са УНИЦЕФ, специфичният представител на генералния секретар на Организация на обединените нации за насилието против деца, България, Украйна, Молдова, Парагвай, Филипините и Руанда.
Кампанията ще работи за поддръжка на фамилиите и фамилната среда, попречване на разделянето на деца, както и за поощряване на различни форми на фамилна грижа, като да вземем за пример роднински грижи, при които за детето се грижи член на фамилията, родственик или другар. Алиансът бележи първата стъпка в акцията на английския външния министър Дейвид Лами за последователното преустановяване на институционализацията на деца, която е обвързвана с до пет пъти повече разноски, спрямо грижата в фамилна среда. Инициативата ще бъде последвана от основаването на Глобална харта по-късно тази година.